Na podstawie zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki bądź kredytu. Z tego wpisu dowiesz się, jak sprawdzić oraz poprawić swoją zdolność kredytową. Zapraszamy do lektury! 

Zdolność kredytowa to sytuacja finansowa osoby, która składa wniosek o pożyczkę lub kredyt. Jest niezbędna bankowi do oszacowania, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Pod uwagę brane jest wiele czynników, jednak najważniejsze z nich to wysokość zarobków.  

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Skontaktuj się z bankiem — bezpośrednio lub telefonicznie. Do analizy zdolności kredytowej, banki zazwyczaj potrzebują takich informacji jak:

  • Wysokość dochodów i ich regularność 
  • Miesięczne koszty utrzymania, liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy 
  • Aktualne zadłużenia 
  • Wiek, stan cywilny kredytobiorcy 
  • Rodzaj zawodu, stanowisko, staż pracy kredytobiorcy 

Masz także możliwość szybkiego i łatwego sprawdzenia swojej zdolności kredytowej bez wychodzenia z domu. Możesz wykorzystać któryś z kalkulatorów dostępnych w Internecie.

Chcesz ubiegać się o pożyczkę lub kredyt? Pamiętaj, że warto także sprawdzić swoją historię w BIK. Ten temat poruszaliśmy we wcześniejszym wpisie na naszym blogu. Co to jest BIK i jak go sprawdzić? 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

1. Stałe zatrudnienie

Dla banków bardzo istotne jest stałe źródło dochodów, które pozwoli kredytobiorcy regularnie spłacać kredyt. Najlepiej oceniane jest zatem zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony

2. Większe dochody

Wysokość dochodów to główny czynnik, który banki biorą pod uwagę podczas analizy zdolności kredytowej. Im większe zarobki, tym bardziej prawdopodobne jest, że kredytobiorca nie będzie miał problemów z płaceniem rat kredytu. Jeśli chcesz starać się o kredyt, być może najpierw warto byłoby poprosić o podwyżkę bądź zmienić pracę na lepiej płatną. Pamiętaj jednak, że banki zazwyczaj proszą o udokumentowanie dochodów z ostatnich trzech miesięcy.

3. Stałe zobowiązania

Przeanalizuj swoje finanse. Szczególnie uważnie przyjrzyj się swoim zobowiązaniom stałym i zastanów się, czy nie dałoby się ich zredukować. Być może wynajmujesz większe mieszkanie niż potrzebujesz? Może udałoby Ci się znaleźć lokum, za które płacił(a)byś mniejszy czynsz.  

4. Historia rachunku bankowego

Jest szczególnie ważna, jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt w banku, w którym prowadzisz konto osobiste. Bank przyjrzy się historii Twojego rachunku, zatem dobrze, jeśli będą na niego regularnie wpływały pensje. Postaraj się, by saldo nigdy nie było wyzerowane. Nie przekraczaj debetu.

5. Dobra historia kredytowa

Jeśli nie masz historii kredytowej, jesteś dla banku “czystą kartą”. Korzystając z kredytów na drobne rzeczy i spłacając regularnie zadłużenie, pokazujesz się jako rzetelnego kredytobiorcę. 

6. Niewielkie raty

Jeśli masz małą zdolność kredytową, rozważ ubieganie się o mniejszą kwotę lub wydłużenie okresu spłaty. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. 


Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa finansowego? Zapraszamy do Alter Natus! Zachęcamy do zapoznania się z całością naszej oferty. Więcej informacji o naszej działalności znajdziesz na stronie internetowej. Możesz skontaktować się z nami, odwiedzając siedzibę naszej firmy, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz kontaktowy – dostępne w zakładce Kontakt.