Potrzebujesz środków na rozwój własnego biznesu? Zorientuj się, jakie masz możliwości! Co to jest finansowanie bezzwrotne i czym różni się od finansowania zwrotnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej.

Finansowanie zwrotne – co to jest?

Choć ten sposób finansowania jest znacznie mniej doceniany niż dotacje, wciąż jest wart uwagi. Jak sama nazwa wskazuje, finansowanie zwrotne to pieniądze otrzymane w ramach wsparcia, które należy zwrócić. Mówimy więc o pożyczce czy kredycie. Pieniądze przeznaczone na finansowanie zwrotne są wykorzystywane wielokrotnie – gdy zostaną zwrócone przez jednego beneficjenta, trafiają do następnego.

Unijne pożyczki mogą być doskonałą alternatywą dla komercyjnej oferty banków, która może nie pasować niektórym przedsiębiorcom szukającym finansowego zastrzyku dla swojego biznesu. Często procedury ubiegania się o nie są nieco trudniejsze niż w standardowym banku komercyjnym, natomiast te niedogodności rekompensowane są oprocentowaniem z pomocą de minimis, bliskiemu zeru i stałemu w całym okresie kredytowania.

Finansowanie bezzwrotne – co to jest?

To jednorazowa dotacja, która udzielana jest na realizację konkretnych przedsięwzięć. Z reguły takie wsparcie finansowe nie wymaga zwrotu pieniędzy przez beneficjenta. Warto także wspomnieć, że dotacje nigdy nie pokrywają całości planowanych kosztów. Podczas składania wniosku o tego rodzaju dofinansowanie, przedsiębiorca musi posiadać wkład własny – co najmniej 10% planowanych kosztów oraz pokryć całą wartość podatku VAT od finansowanej inwestycji. Dotacje często wypłacane są w transzach jako refinansowanie poniesionych kosztów kwalifikowanych, co wymaga posiadania częściowe kapitału obrotowego przez przedsiębiorcę na realizację dofinansowanego z dotacji przedsięwzięcia.

Który rodzaj finansowania wybrać?

Dotacja jest bardzo atrakcyjną formą wsparcia finansowego, jednakże żeby ją uzyskać, należy spełnić szereg wymogów, a sama procedura ubiegania się o nie często jest długotrwała. Przed złożeniem wniosku musi zostać przygotowany szczegółowy projekt, w którym będą zawarte: planowane zadania, harmonogram prac, budżet. Trzeba także liczyć się z możliwym odrzuceniem wniosku. Największym minusem finansowania bezzwrotnego jest ograniczona pula środków, które bardzo szybko się wyczerpują.

W przypadku finansowania zwrotnego form wsparcia jest znacznie więcej. Prostsze są także procedury ubiegania się o środki. Od przedsiębiorcy nie jest zazwyczaj wymagany wysoki jak w przypadku środków z banków komercyjnych. Przedsiębiorcy mogą także liczyć na obniżkę marży oraz wydłużony okres wsparcia.

Wybór konkretnego sposobu finansowania powinien być poprzedzony szczegółowymi analizami, opartymi na indywidualnych cechach danego przedsiębiorstwa.

Potrzebujesz finansów dla swojego biznesu? Nie wiesz, którą opcję wybrać? Alter Natus oferuje Ci swoje profesjonalne, niezależne doradztwo finansowe! Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową! Możesz także skontaktować się z nami, odwiedzając siedzibę naszej firmy, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz kontaktowy – dostępne w zakładce Kontakt.