Jeśli prowadzisz własny biznes, z pewnością wiesz, że ciągły rozwój wiąże się z kosztami. Istnieje wiele sposobów na pozyskanie dodatkowych funduszy. Najpopularniejszymi są unijne: pożyczka i dotacja. Co odróżnia je od siebie? Na to pytanie odpowiadamy we wpisie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Zarówno pożyczki, jak i dotacje unijne nastawione są na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw. Aby się o nie ubiegać, należy mieć koncept poparty właściwą dokumentacją. Więcej o celu finansowania pisaliśmy we wcześniejszym wpisie na naszym blogu, zachęcamy do zapoznania się z jego treścią: Cel finansowania – kluczowy w przypadku pożyczek unijnych i dotacji!

Czym zatem różnią się od siebie pożyczka i dotacja unijna? Zacznijmy od przybliżenia definicji każdej z nich:

Dotacja unijna

Dotacja to bezzwrotna forma dofinansowania zewnętrznego, które można uzyskać od konkretnej instytucji. Dotacje unijne pochodzą z budżetów państw będących członkami Unii Europejskiej. Wydawane są poprzez różne fundusze, programy czy instrumenty finansowe.

Do najchętniej wykorzystywanych dotacji należą: dotacja unijna na rozpoczęcie działalności oraz dotacja unijna na rozwój firmy. Należy mieć na uwadze, że dotacja przyznawana jest na konkretny cel (wraz z obszerną dokumentacją) i wymaga posiadania wkładu własnego.

Pożyczka unijna

Pożyczka stanowi formę finansowania o charakterze zwrotnym. Instytucje, które korzystają ze środków unijnych, proponują przedsiębiorcom kapitał na preferencyjnych warunkach: niższe oprocentowanie, a co za tym idzie – niższy koszt pozyskania funduszy i korzystne warunki ich spłaty.

Pożyczka i dotacja unijna – różnice

Najprościej mówiąc, przedstawione przez nas formy finansowania różnią się przede wszystkim tym, że pożyczkę należy zwrócić, a dotacji unijnej – nie. Ze względu na duże zainteresowanie bezzwrotnymi formami finansowania, budżet na nie przeznaczony szybko się wyczerpuje i trudniej jest pozyskać w ten sposób kapitał. Sam proces ubiegania się o środki jest długotrwały. Znacznie łatwiej i szybciej zatem jest uzyskać pożyczkę, gdyż środki wracają do obiegu i są dużo łatwiej dostępne w poszczególnych regionach.

Wybór odpowiedniego sposobu pozyskania środków na rozwój działalności powinien być oparty o analizę profilu firmy – m.in. jej charakteru czy wielkości.

Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa finansowego? Zapraszamy do Alter Natus! Zachęcamy do zapoznania się z całością naszej oferty. Więcej informacji o naszej działalności znajdziesz na stronie internetowej. Możesz skontaktować się z nami, odwiedzając siedzibę naszej firmy, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz kontaktowy – dostępne w zakładce Kontakt.