W tym tekście wyjaśniamy, czym jest Biuro Informacji Kredytowej, jak sprawdzić swoją historię oraz zdolność kredytową. Zapraszamy do lektury!
Co to jest BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza, w której znajdują się informacje o produktach kredytowych, którymi zadłużona jest dana osoba. W BIK znajdziemy informacje przede wszystkim o kredytach i pożyczkach, ale także: limitach kredytowych, kartach kredytowych czy zakupach na raty.
Raport z Biura Informacji Kredytowej pomaga bankom oszacować ryzyko kredytowe oraz ocenić zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Każda osoba, której dane są w BIK, może raz na 6 miesięcy ubiegać się o darmową kopię danych na jej temat. Jak pobrać raport BIK? Aby otrzymać kopię danych, należy złożyć wniosek:
- w formie papierowej w Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie;
- przekazem pocztowym na adres BIK;
- za pośrednictwem osobistego konta na stronie BIK.
Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK i jak długo jest się w BIK? Banki i inne instytucje finansowe są zobowiązane do aktualizowania informacji w BIK (spłata zobowiązania, korekta wysokości zobowiązania, nowopowstałe zobowiązania) w ciągu 7 dni od zajścia zmiany. W systemie BIK widnieje się od momentu złożenia wniosku o kredyt (pożyczkę) aż do spłaty ostatniej raty (lub zaprzestania korzystania z karty kredytowej itd.).
Jak sprawdzić historię kredytową w BIK?
Wielu z naszych klientów pyta nas: „jak sprawdzić, czy jestem w BIK?”, a my wówczas odpowiadamy, że jest to bardzo proste, wystarczy postępować według wymienionych poniżej kroków:
- Wejdź na stronę BIK i zarejestruj konto – będziesz proszony/a o podanie danych ze swojego dowodu osobistego.
- Zeskanuj swój dowód osobisty i wyślij jako potwierdzenie swojej tożsamości.
- Przelej 1zł w ramach weryfikacji – pamiętaj, by dane z Twojego konta były zgodne z tymi, które podałeś/aś podczas rejestracji.
- Kliknij w link aktywacyjny i wpisz kod, który system wysłał SMS-em na Twój telefon. Utwórz hasło i zaloguj się do serwisu.
- Wybierz opcję, która Cię interesuje: jednorazowy raport (39zł) lub zestaw 12 raportów (99zł). Raz na 6 miesięcy możesz ubiegać się o darmową kopię swoich danych z BIK.
Ocena punktowa, czyli scoring
Sprawdzenie historii kredytowej zajmie Ci nie więcej niż 10 minut, a pozwoli Ci zorientować się, jaka jest Twoja ocena punktowa. Ona jest właśnie odpowiedzią na kolejne często zadawane pytanie: jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK? Dzięki ocenie punktowej (tzw. scoring) banki i inne instytucje finansowe mogą szacować ryzyko kredytowe dotyczące danej osoby. Ocena punktowa może wynieść od 1 do 100 . Im jest ona wyższa, tym daje większe prawdopodobieństwo, że potencjalny kredytobiorca spłaci zadłużenie terminowo. Ocenę punktową tworzy się właśnie poprzez kredyty, limity na koncie czy zakupy na raty. Jeśli spłaca się zobowiązania wzorowo – zwiększa się swoje szanse na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kolejnych kredytów. Wysoka ocena punktowa stawia Cię w lepszej sytuacji niż „czysta karta”. Osoby bez historii kredytowej traktowane są przez banki z dozą nieufności i ostrożności. Banki nie są w stanie przewidzieć, jak takie osoby będą wywiązywały się ze spłaty zobowiązań, a więc zakwalifikują je do grupy podwyższonego ryzyka.
Potrzebujesz finansów dla swojego biznesu? AlterNatus oferuje Ci swoje profesjonalne, niezależne doradztwo finansowe! Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową! Możesz także skontaktować się z nami, odwiedzając siedzibę naszej firmy, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz kontaktowy – dostępne w zakładce Kontakt.
Menadżer z 20-letnim doświadczeniem w branży finansowej, w szczególności w operacyjnym zarządzaniu zespołem, wdrażaniu systemów informatycznych i usprawnianiu procesów metodą Lean Six Sigma. Ekspert w dziedzinie bankowości skarbowej, papierów wartościowych, a także płatności krajowych i zagranicznych. Jest specjalistką w analizie ryzyka oraz sposobach jego mierzenia i ograniczania. W czasie całej swojej kariery zawodowej odpowiadała za dużą część bilansu banku, co miało wpływ na projekcje przepływów i wyników w przyszłości. Nieustannie pragnie się rozwijać, obecnie poszerza swoją wiedzę z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw w szczególności oceny projektów inwestycyjnych, ryzyka kredytowego przedsiębiorstw oraz ich wyceny.