Czym jest cel finansowania i dlaczego jest tak istotny w przypadku ubiegania się o fundusze unijne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej. Zapraszamy do lektury! 

Wiele firm chce otrzymać zastrzyk finansowy, nie mając sprecyzowanego celu, na który potrzebują pieniędzy. „Cel zawsze się znajdzie” – mówią. Jednak w przypadku funduszy unijnych (dotacji, pożyczek) cel finansowania to kwestia kluczowa! 

Wszystkie transakcje, które są związane z funduszami Unii Europejskiej, są objęte unijnymi zasadami zarządzania finansami. Te zasady określono w rozporządzeniu finansowym i innych programach finansowania. Dotacje w przyznanej kwocie wypłaca się beneficjentom, którzy wykażą, że zrealizowali założenia projektu. W większości przypadków są oni zobowiązani do dokładnego przedstawienia, w jaki sposób rozdysponowali pieniądze. Pożyczki (produkt zwrotny) należy rozliczyć w całości, czyli udokumentować wydatki na wskazane we wniosku cele, w terminie określonym w Regulaminie produktu. Okres wydatkowania to zazwyczaj 6-8 miesięcy.

Czym jest cel finansowania? Dlaczego jest tak istotny?

Każdy projekt powinien zawierać konkretne cele, które mają zostać zrealizowane. Jako przedsiębiorca musisz wskazać, co konkretnie chcesz osiągnąć, w jaki sposób zamierzasz to zrobić oraz w jaki sposób wpłynie to na rozwój Twojej firmy. Na przykład: zamierzasz zakupić nowszy sprzęt, który pozwoli Twojej firmie zwiększyć jej innowacyjność. Pamiętaj, że wydatki niezbędne do realizacji projektu muszą być uzasadnione. Nie mogą być niezwiązane z planowanym przedsięwzięciem. Musisz także zaplanować, na podstawie jakich dokumentów udowodnisz, że zrealizowałeś/aś założone cele.

Wsparcie ekspertów 

Sporządzenie wniosku aplikującego o pozyskanie funduszy unijnych to trudne zadanie, które wymaga dobrego wcześniejszego przygotowania i dbałości o szczegóły. Solidny wniosek to klucz otwierający furtkę do dodatkowych środków oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli planujesz ubiegać się o pożyczkę unijną czy dotację, pozwól nam Cię wesprzeć! Oferujemy profesjonalną pomoc na każdym etapie procesu finansowania!

Zapraszamy do Alter Natus! Zachęcamy do zapoznania się z całością naszej oferty. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej! Możesz także skontaktować się z nami, odwiedzając siedzibę naszej firmy, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz kontaktowy – dostępne w zakładce Kontakt.